Modele anatomiczne Modele anatomiczne Czy można wydrukować dokładne modele anatomiczne w mieszkaniu na drukarce 3d

Czy można wydrukować dokładne modele anatomiczne w mieszkaniu na drukarce 3dDużo spośród nas na 100% dziwi się jak są produkowane modele anatomiczne. Istnieją one doskonałe odwzorowane z rzeczywistością i posiadają szczegóły które zwykle oko nie wychwyci. Takie modele anatomiczne na samym początku potrzebują mieć istotne dane, które pozyskiwane są z danych radiologicznych z CT. Są to specjalnie istotne informacje, na jakich będzie opierał się cały druk. Modele anatomiczne w wydruku 3d na czym dokładnie polega ta technologia? Drukowanie 3d inaczej zwane drukowaniem przestrzennym polega ona na powstaniu obiektu, poprzez wprowadzanie na niego dodatkowych warstw. Aby stworzyć modele anatomiczne potrzebujemy 4 najważniejszych rzeczy:

 • 1. maszyny drukującej 3d
 • 2. schematu komputerowego
 • 3. programu, dzięki jakiemu będziemy potrafili odmienić konkretny projekt
 • preparatu spośród jakiego wytworzone zostaną modele anatomiczne czyli np. żywica czy puder.

Wszystkie modele anatomiczne są robione w odpowiedni sposób.

Modele anatomiczne są zawsze ruchome i co za tym idzie możemy poszczególne części ze sobą połączyć. Szczególnie owocnym wzorem są modele anatomiczne czaszki ludzi. Czaszka osteopatyczna, która skupia się z aż 22 części. Tego stylu modele anatomiczne świetnie sprawdzają się dla uczniów czy lekarzy. Potrafimy ją spokojnie rozłożyć na fragmenty:

 • Obejmuje miednicę (połowę) z pełnowymiarową
 • kością udową,
 • rzepką,
 • piszczelem i strzałką,
 • stępem,
 • śródstopiem,
 • flangami.

Pokazuje elastyczność kolan i kostek. Sami możemy stwierdzić jak takie modele anatomiczne pomagają w edukacji Możemy zapoznać się dokładne położenie każdej części, i tego typu modele anatomiczne są budowane w rozmiarze rzeczywistym. Dzięki czemu jeszcze szybciej jest się uczyć. Inne ciekawe modele anatomiczne to typy kości, które jednocześnie możemy ze sobą swobodnie połączyć. Najbardziej oryginalne dla mnie modele anatomiczne to: 1. Modele anatomiczne żebra- tworzą się z 12 części. Ma rozmiar jak u dorosłego człowieka. 2. Modele anatomiczne czaszki osoby dorosłej – kości rozmontowane w walizce – jest do dobry wybór dla studentów biologii. Dzięki niemu potrafimy łatwo dopasować kości do głowy, zobaczyć szwy i otwory, które są w niej znalezione. Dzięki dokładności i całkowitemu odzwierciedleniu możemy zauważyć podobnie jak przebiegają nerwy. Tekstury w tym modelu anatomicznym są zachowane identycznie jak w prawdziwej normalnej czaszce. Modele anatomiczne 3d są coraz bardziej ciekawe nie tylko na szkołach wyższych, lecz też w klasycznych szkołach. Pobierają z nich uczniowie poznając ludzkie ciało. Modele anatomiczne maja to do siebie że prezentują się oraz cechują się identycznie jak ludzkie. Jest to rozwiązanie także dla lekarzy w szpitalach, jacy mogą małym pacjentom wytłumaczy operacje którą będą mieli natomiast co właśnie będą wykonywali. Modele anatomiczne są coraz częściej odpowiedzialniejsze, a druk 3d staje się coraz bardziej zaawansowany technologicznie.